Moskovský zápisník: Čo poprosíš, to dostaneš. Preto pýtaj viac!

Autor: Miro Tropko | 24.8.2010 o 17:07 | (upravené 10.3.2011 o 21:18) Karma článku: 17,15 | Prečítané:  5644x

História ako sa rodia legendy o zázrakoch. Legendy obrastajú sovami, niekto povie to sa stalo inde a už skôr, alebo len včera. Na aj tak, na väčšinu legiend, na ich vznik by sa dal použiť aj ruský výraz: "Piť nado menše!"

Firma Nestle - líder výrobca nádob na nedopalkyFirma Nestle - líder výrobca nádob na nedopalky

Už som nežil na Moskovskom intráku, no človek ktorý mi príbeh rozpovedal je dôveryhodný. Budem ho volať Sergej, iste ak dovolíš.

Už som písal, ako nám mizli potraviny z okna na treťom poschodí, no toto bolo o inom, keď naopak niečo pribudlo. Intrák mal päť poschodí, ja som mal izbu na treťom, priateľ  Serjoga žil na štvrtom a nad ním na piatom mal svojích  prvákov.

Leto. Niekedy v 199...

Napriek tomu čo sa vie na Slovensku, leto v Moskve je peklo. Náš Intrák bol bližšie k centru, čiže rozhorúčená betónová džungľa.

Je ťažké si predstaviť + 35 C aj o polnoci a to pri otvorených oknách, dverách a kde nevzniká ani prievan, keď sa dá vzduch krájať a premiestňovať vidličkou... a keď horia rašeliniská pod Moskvou tak to čo prekladáš vidličkou aj vidíš.

Tie dnešné horúčavy sú každý rok, len teraz dva mesiace neprší, preto toľko požiarov a dlhodobé horúčavy...

Ale nazad na intrák.

img020_res.jpgSergej ako „staršokurznik" šéfoval „strojatriadu" plného prvákov. Presne oproti naším oknám naša Univerzita budovala nový korpus (dokonca som našiel fotku toho stavaného korpusu, viď foto vľavo -  no načo som TOTO fotil????) a „bojci strojatriada" si tam cez prázdniny privyrábali, užívajúc si voľné večery v moskovskej spare...

Sedí takto Sergej večer s priateľmi, tiež s vyšších ročníkov, hrajú šach a pijú čaj.

Fakt, boli niektorí ktorí večer pili čaj a fakt hrali šach. Hoci „kaziol" (kartová hra) na kopejky a „JORŠ" („vodka bez piva, ďengi na veter") boli oveľa populárnejšie.

No aj ten čaj bol iný ako ho poznáš.

„Závarka" čiže čajové lístky sa nasypali do polovice pohára a zalievalo sa to „kipitkom" (vriacou vodou).

Ak by si to chcel vypiť ty, tak sánku máš stuhnutú zopár hodín. Tento „čajíček" sa naučili piť hlavne na vojne a vola sa to „čefír". Pije sa to tak, že klasická rafinírovaná kocka cukru sa dá do úst (dnes takýto nerozpustiteľný cukor sa nedá zohnať) a zapíja sa to maličkými dúškami, pretože je to fakt magorák.

MEIS009.jpgTak si sedia na štvrtom poschodí nášho intráku N1 (zimné foto vedľa, v Rusku je prízemie ako 1. poschodie) a v izbe nad nimi, na piatom poschodí, ktoré bolo najvyššie pod strechou, „atdychali"(oddychovali) prváci z jeho „strojatriadu", oni aj pili ten JORŠ a zjavne, ako sa v Rusku hovorí: „prijali na hruď nemálo", tak ako hluk nad hlavami šachistov bol neuveriteľný a pri šachu, ak si ho hral, je lepšie na sústredenie ticho, ako jazdenie na stoličkách ožratých sopliakov nad tvojou hlavou...

Sergej sa už aj rozhodoval, či nevybehne a neurobí poriadok...

No jeho šachový protihráč prijal neštandardný chod.

Nie, nie šachový ťah, ale vzal veľkú konzervu od kávy (najrozšírenejšie boli kávové Nestlé (viď reklamu hore), ktorá sa v Rusku štandartne používa ako popolník a aj táto bola plná „býčkov" (nedopalkov), vstáva na okenicu a profesionálnym basketbalovým pohybom vyhadzuje kávový popolník do otvoreného okna v izbe nad nimi.

Hluk tam ihneď stíchne a čo bolo zarážajúce, už sa neobnovuje.

Sergejov team dohráva v kľude šachovú partiu popíjajúc "čefírčik" s rafinovaným kockovým cukrom.

Serjoga ráno prichádza na stavbu a deň začína priďeľovaním úkolov, na čo sa všetci bojovníci zberajú na jednom mieste.

Sergej počuje rozhovor prvákov, ako informujú svojich spolužiakov:

- Včera čo bolo, ne - u - ve - ri - teľ - né... a ani vy neuveríte... „Kvasili sme", prijali sme pivka neslabo a tu kurivo skončilo - neurobili sme si zásoby... úplne sme „achreneli" (začalo nám šibať) bez fajčiva a začali sme jazdiť na stoličkách ako na koňoch po izbe a modliť a prosiť „Gospoda", nech by aspoň „bičkov" podhodil...

A tu, prikiň, neuveríte „rebiatky" v otvorené okno prilieta obrovská „banka" (konzerva) s „bičkami"!

A to na piatom poschodí. Päť ľudí svedkovia!

A prečo sme si blok Malboriek nepoprosili!?!?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?