Správa z Ruska:Tohtoročná úroda ananásov bola veľmi slabá

Autor: Miro Tropko | 14.8.2010 o 11:11 | (upravené 9.5.2011 o 7:51) Karma článku: 15,42 | Prečítané:  6282x

Na Slovensku sa píše o Rusku veľa negatívneho. To že "Úroda ananásov bola toho roku v Rusku mizerná", vyzerá, že je to o tom istom: absolútny krach svetovej ekonomiky, pád komoditných trhov, hladomor, zvyšovanie cien potravín a pod. Ale verte, zdanie klame. Je to čisto pozitívne ladená správa!

Lekáreň: vždy v predaji: chladné pivo, horúci šašlikLekáreň: vždy v predaji: chladné pivo, horúci šašlikfoto:Floridor

Šli sme takto s kolegom „via Russia" osobným autom. Už sme sa vracali smerom na Moskvu. Zostávalo už len trochu, niečo cez 600 km.

To v tej dobe okrem budiek s rukou napísaným textom ŠAŠLIČNAYA na kuse plechu alebo preglejke 20 metrov pred mangalom s uhlím s pravým psím mäskom ste okolo cesty nič iné ani nemali. To teraz sú mateľi-ateľi (motel/hotel) na každom stom kilometri, čím bližšie k Moskve, tým hustejšie nejaké super-puper shopingy, ubytovanie s aqua masážami, saunami, kuchyňami od výmyslu sveta. 47-web.jpg

No vtedy o tom ešte nikto nesníval... Tvrdo okolo cesty makali „bábušky".

Alebo zamestnanci najbližšej fabriky. V dobe keď sa neplatili výplaty, ale ľudia pracovali, dostávali plat vo forme naturálii.

Pri ceste Ruskom ste hneď vedeli, čo sa kde vyrába. Takto som pri Žíline (za Ramenským) kupoval vajíčka (hoci vďaka smradu ste to vedeli xy km vopred, v Gus-Chrustaľnom kryštál, pri Petuškách montérky...ktovie ako to vyzeralo v okolí Elektrostali - tam vyrábali tie tyče do jadrových reaktorov)

Predstavte si, že ste dostali ako plat mydlo, z bratom ste to vymenili, za klince, časť mydla ste odniesli do "rjumočnoj" (krčmy), kde ste si vďaka mydlu opláchli hrdlo a časť predala manželka, svokra, babka stojac vedľa cesty. Horšie to mali zamestnanci kde sa vyrábali sústruhy, alebo také špingalety-háčiky do okien. Predstavte si celý byt zaprataný háčikmi do okien:-)

V tej dobe ranného kapitalizmu sa rozrástli okolo hlavných trás rôzne šašličnyje , kaffešky, goriačie bľuda...

Tu je pohľad na niekoľko z nich. Hoci sú tieto fotky urobené, len teraz, v septembri 2007 v strednom Povolží a Kalmykii mojou manželkou, v okolí Moskvy a iných väčších miest, také niečo už neuvidíte, pripomínajú mi tie romantické začiatky kapitalizmu v Rusku.

B_1_174_res.JPG


B_1_175_res.JPG

B_1_177_res.JPG

B_1_179_res.JPG

 

Keďže sme ignorovali „šašličnyje", pribrzdili sme pri zhromaždení väčšieho počtu miestnych „bábušek" predávajúcich poživeň a vlastne všetko čo by sa v ceste pridalo. Od uteráka s vyšitou vyzlečenou prsnatou Samantou Fox po prevodovku na Moskviča.

Zastali sme pri babke, ktorá mala pred sebou veľký plagát :

„PREDÁM VŠETKO"


Kolegovi hovorím:
-Poďme, pozrieme - prvý krát také niečo vidím...

Vystupujeme a pýtam sa babky:
- „Bábuška" ako máme rozumieť vašej reklame?
- A to čo potrebuješ, „milok" to ti i predám...môžem ti kohútika, alebo sliepočku zarezať, „agurčikov solennych", vajíčka sú, jabĺčka sa urodili, hríbiky narástli... tak, čo ti naložím?

Nedá mi to, a začínam sa vypytovať podrobne: či má paradajky, cesnak, hovädzinu, "svininu" - no na všetky otázky dostávam odpoveď, že má alebo ona, alebo zbehne ku kume Maňke (svatu Vaňke, svojaku Saňke, sestre Kľaňke - strašne mám rád tie dedinské zdrobneniny mien - som si užíval rozhovoru...) a potrebné prinesie...

Vtedy, vidiac môj šofér, že to môže byť nekonečné, podpichol babku:

-A „babuľ", a ananásy sú?

No aj babka sa ukazuje, že chápe humor:

-A vot, synoček, len ananásy sa v tomto roku v Rusku neurodili!


Iste sme u Babky minuli poriadny rubeľ a veselo spomínali celý zostatok cesty do Moskvy...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?